Abstract: Financial analysts have recently paid more attention to so-called emerging markets that are slowly reaching the level of developed stock markets. The objective of this paper is to evaluate the level of yields and risk attributed to developed stock markets (USA, United Kingdom and Germany) and to emerging markets (Brazil is South America, Mexico in Central America, Hong Kong in Asia and Australia). These levels are set separately for the periods from 30 September 2004 to 30 September 2008 and from 30 September 2008 to 30 September 2012. The author compares the changes in levels between both periods and also development of the level of yields and risk within whole period of 12 months periodicity. The macroeconomic situation of these countries during selected period is monitored by means of GDP growth. The values of the stock indices are taken from major stock exchanges in these countries and bond yields are also used. Different standard deviations from the yield of the stock index, variation coefficients and Sharpe ratios are calculated. The author investigates to what extent it is true that higher yields can be achieved on emerging markets, but at the expense of a higher risk than on developed stock markets. Based on founded results it is clear that higher yields can be achieved on emerging markets at the expense of higher risk than on developed ones, but not in every case.
Měření výnosnosti a rizikovosti emerging markets a vyspělých akciových trhů
Abstrakt: V poslední době se do pozornosti řady finančních analytiků dostávají tzv. emerging markets, tedy rozvíjející se trhy, které se pomalu přibližují vyspělým akciovým trhům. Cílem článku je vyhodnotit, jaká úroveň výnosnosti a rizikovosti se vztahuje k vyspělým akciovým trhům, konkrétně USA a Německu a emerging markets, konkrétně jihoamerické Brazílii, středoamerickému Mexiku, asijskému Hongkongu a Austrálii. Tyto úrovně jsou stanoveny zvlášť pro období 30.9.2004 až 30.9.2008 a pro období 30.9.2008 – 30.9.2012. Autor srovnává i změny v úrovních mezi oběma obdobími. Jsou použity hodnoty burzovních indexů nejvýznamnějších burz v daných státech a hodnoty výnosností státních dluhopisů. Jsou vypočteny jednotlivé směrodatné odchylky výnosnosti burzovního indexu, variační koeficienty a Sharpovy poměry. Autor také zjišťuje, do jaké míry je pravdivé všeobecné tvrzení, že na emerging markets je možné dosáhnout vyšší výnosnost, ale za cenu vyšší rizikovosti než na vyspělých akciových trzích.
Authors: Radim Gottwald
Keywords: emerging market, developed stock market, stock exchange index, Sharpe ratio, emerging market, vyspělý akciový trh, burzovní index, Sharpův poměr
Volume: 6
Issue: 1